• PHRASING THE PAIN

Společný projekt souboru 420PEOPLE a choreografky Ann Van den Broek, držitelky nejprestižnější holandské taneční ceny Zwaan za choreografie Co(te)lette (2007) a The Black Piece (2015).

Phrasing the Pain ušila souboru 420PEOPLE na míru Ann Van den Broek na podzim roku 2014. Vyšla přitom z pohybové struktury, kterou původně použila v duetu I SOLO MENT (2008). Pohyb vyvěrající z bolesti a smutku, které lidská bytost prožívá při ztrátě někoho blízkého – přítele, rodiče, dítěte. S nástupem na scénu každý z tanečníků zároveň vkročí na cestu konfrontace s vlastními pocity, od chtíče, přes agresi, euforii až po absolutní odevzdání. V průběhu pak zármutek nejednou otevře oči a dá nahlédnout nečekaným formám a pohledům. Podmanivá choreografie, transformativní síla, rytmus a intenzivní emoce.

Myšlenka přizvat ke spolupráci Ann Van den Broek se zrodila v roce 2008 na turné po Nizozemí v rámci programu Dans Click, na kterém byla společně uvedena kultovní choreografie vlámské choreografky Co(te)lette a duet Václava Kuneše Small Hour.

Představení získalo na České taneční platformě 2015 Cenu za nejlepší světelný design. 


"Smutek se taví ve zlobu, vnitřek duše se pomalu zahušťuje v temnotu. (...) Aby se tato temnota přenesla i na diváky, musí být na scéně prožitá. To se daří u dvou hlavních představitelů 420PEOPLE, kteří přitahují naši pozornost jako magnet. Nataša Novotná i Václav Kuneš se totiž objevují v mrazivé poloze, kterou u nich neznáme. Jim nejvíce věříme pro tanečníky nelehkou expresivitu výrazu. Je vidět, že po hodinách a hodinách zkoušení dokáží nalezené emoce emanovat již kůží svého těla. (...) Pokud však energie naopak zafungují, můžeme si vychutnat transformaci postav, jejichž vnitřní já se obnaží do té míry, až máme pocit, že před námi na začátku a na konci představení nestojí titíž lidé."
Markéta Faustová, Taneční zóna, prosinec 2014

"Choreografie vyžaduje od tanečníků plné nasazení a působí možná víc psychické než fyzické vyčerpání, skvělý výkon podávají všichni. Analýza vnitřního utrpení jde na dřeň, s tanečníky je možné souznít, anebo si všímat oné škály vnitřního zaujetí, energie a dynamiky pohybu (...) Phrasing the Pain je sonda, která se soustředí (...) na jedno jediné téma, a proto je i při své abstraktnosti silná."
Lucie Kocourková, OperaPLUS – 100%

Ann Van den Broek a Adam Uzelac získali s Phrasing the Pain Cenu za světelný design na festivalu Česká taneční platforma 2015.
"Vítězný světelný design nejlépe splňoval všechna kritéria, tedy soulad uměleckého konceptu, kvality technické realizace a souhry světelného designu s dramaturgií celku. Světelný design vítězného představení byl čistý, silný a v naprostém souladu s ideou celého představení. Upřímně doufáme, že ocenění, které jsme udělili, pomůže těmto brilantním umělcům v pokračování v jejich skvělé práci."
Z hodnocení mezinárodní poroty Ceny za světelný design

Obsazení

Choreografie:
Ann Van den Broek

Asistentka a asistent choreografky:
Jan Deboom, Cecilia Moisio

Účinkují:
Zuzana Herényiová, Nikol Šneiderová / Sylva Nečasová, Nataša Novotná, Václav Kuneš, Milan Odstrčil, Vojtěch Rak, Alexandr Volný

Hudba:
Arne van Dongen, Nick Cave and The Bad Seeds / Hudba v představení užita na základě licence OSA.

Světelný design:
Ann Van den Broek, Adam Uzelac

Foto:
Pavel Hejný, Fabiana Mertová a Michael Hančovský

Termíny

Nejsou plánovaná žádná představení.

Ke stažení

Technický rider
Lighting plot

Představení vzniklo v koprodukci 420PEOPLE z.s., Divadla Archa a nizozemské produkční platformy a nadace WArd/waRD. Vznik představení umožnila laskavá podpora našich partnerů - Nadace BNP Paribas, Magistrátu Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky, Českého Centra v Hágu, Velvyslanectví Nizozemského království v Praze, Státního fondu kultury ČR, Fonds Podium Kunsten a Národního divadla, kterému děkujeme za poskytnutí prostor pro zkoušení. 

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat informace o novinkách na svůj e-mail, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (13.6 + 29.6) *

Nahoru