Na historicky výnamná místa Srbska, Řecka, Itálie, Španělska a České republiky přiváží Dancing Hi(y)stories Festival současný tanec od těch nejlepších tanečních souborů. V letech 2024 a 2025 se představí divákům unikátní choreografie souboru 420PEOPLE od Václava Kuneše, Sylvy Šafkové a Simony Machovičové. V rámci aktivit projektu proběhlo již několik setkání uměleckých partnerů projektu, workshopů pro taneční publikum i pro širokou veřejnost pod vedením tanečníků 420PEOPLE a dalších partnerských souborů. Představujeme Vám choreografie 420PEOPLE, které vznikly v rámci projektu společně s výběrem toho nejlepšího také ve formě videodeníků.
FESTIVALY DANCING HISTOR(Y)IES 2025
Květen 17. - 21. | Castel Sant ́Angelo,Řím, Itálie
Červen 5. - 8. | Archeologický Park Viminacium, Srbsko
Červen 13. - 14. | Lipnice, Česká Republika
Červenec 4. - 26. | "Festival de Teatro Clásico de Mérida", Merida, Španělska
Srpen 3. - 7. | Nora and Barumini, Sardinie, Itálie
CHOREOGRAFIE DANCING HISTOR(Y)IES 2025
DANCING HISTOR(Y)IES: FESTIVAL 2025 / Viminacium, Srbsko
"Illuminatio"
Choreografie: Václav Kuneš & dancers
Tančí: Václav Kuneš, Helena Arenbergerová, Michaela Kadlčíková, Václav Kuneš & women from the Bolero group
Music LIVE: Pavel Fajt - original composition
Light design: t.b.c.
Facilitator: Ivana Kosanovic
Produkce: Marta Lajnerová
PR manager: Aneta Jochimová
Ilustrační foto Vojtěch Brtnický
Choreografie Illuminatio, která bude mít premiéru v červnu 2025 ve Viminaciu v Domu Scientiarium, zkoumá duchovní rozměr stárnutí. Dílo, které vzniklo jako součást projektu 420PEOPLE pro tanečníky starší 42 let, zpochybňuje paradigma, že tanec je vázán výhradně na virtuozitu mládí. Místo toho zdůrazňuje hloubku, vědomí a ztělesněnou moudrost, které přicházejí se zkušenostmi. V představení vystupují tři tanečníci a živá hudba bubeníka Pavla Fajta. Herecké obsazení doplňuje 25 žen ze skupiny Bolero, které se objeví na jevišti, čímž posilují téma dlouhověkosti v pohybu a umění. Choreografie, inscenovaná pod širým nebem, se rozvíjí ve čtyřech odlišných rovinách odrážejících myšlenku čtyř ročních období života.
V jádru Illuminatio leží jedinečná spolupráce mezi profesionálními umělci a nadšenými neprofesionály. Již druhým rokem se spolupráce se skupinou Bolero stává prostorem pro společné objevování a výměnu. Ženy z Bolera přispívají nejen jako performerky, ale také jako vypravěčky – jejich osobní úvahy o stárnutí a ageismu v rámci místní komunity jsou vetkány do uměleckého procesu. Tyto příběhy inspirují pohyb, hudbu a emocionální atmosféru díla. Profesionální umělci jsou taktéž transformováni – učí se ze životních zkušeností skupiny, tradic a intuitivního přístupu k tanci. Prostřednictvím tohoto dialogu Illuminatio přesahuje performance a stává se živou reflexí času, paměti a prolínáním umělecké praxe se sociální a mezigenerační zkušeností.

DANCING HISTOR(Y)IES: FESTIVAL 2025 / Merida, Španělsko
"Proserpina"
Choreography: Václav Kuneš & dancers
Performed by: Eliška Hulínská, Eliška Jirsová, Veronika Tököly, Filip Staněk, Michal Toman
Music: DJ Exhausted Modern
Music LIVE: Grupo de Coros y Danzas – La Rondalla
Costumes: Olo Křížová
Facilitators: Juan-Carlos Tirado, Javier Llanos, Raquel Bazo
Production: Marta Lajnerová
PR manager: Aneta Jochimová
Ilustrační foto: Vojtěch Brtnický
Choreografie odehrávající se v Méridě se inspiruje mýtem o Proserpině (Persefoné) a zkoumá základní duality tohoto mýtu spíše, než by převyprávěla celý příběh. Dílo zdůrazňuje neustálé napětí mezi protiklady – životem a smrtí, zkázou a obnovou, lidským světem a podsvětím. Tato souhra je ztělesněna pohybem i scénografií a kostýmy. Portál slouží jako primární scénografický prvek, posilující pocit přechodu a transformace. Saka tanečníků mají „portálové“ otvory na zádech a odhalují kontrastní barvy, které symbolizují dichotomie mýtu.
Klíčovým prvkem díla je spolupráce s tradiční hudební a taneční skupinou Grupo de Coros y Danzas – La Rondalla. Tento soubor zapálených neprofesionálních hudebníků přináší na jeviště autenticitu místních lidových tradic a vytváří dialog mezi minulostí a přítomností. Jejich živé vystoupení integrované se současnou elektronickou partiturou DJ Exhausted Modern podtrhuje cyklickou povahu života a odráží mýtická témata sezónních změn. Prostřednictvím této fúze pohybu a zvuku se choreografie snaží propojit generace a mísit starověké dědictví s moderním uměleckým vyjádřením.

DANCING HISTOR(Y)IES: FESTIVAL 2025 / Řím, Itálie
"In the Flow of Change"
Choreography: Sylva Šafková
Music: Tomáš Reindl
Performed by: Francesca Amy Amante, Simona Machovičová, Filip Staněk, Viktor Konvalinka & 2 dancers from Urban Dance Academy Rome
Live Music: Tomáš Reindl
Production: Marta Lajnerová
PR manager: Aneta Jochimová
Ilustrační foto: Vojtěch Brtnický
Choreografie In the Flow of Change v Castel Sant’Angelo zkoumá vztah mezi pohybem, prostorem a silou a čerpá inspiraci z historické Sala Paolina. Fresky vytvořené na popud papeže Pavla III. slouží jako základ pro pohybový jazyk, který vyvažuje svobodu a omezení a odráží dualitu přítomnou v architektuře místa a jeho vrstvené historii. Site-specific představení vytvořené pro čtyři tanečníky a jednoho hudebníka zahrnuje dva mladé umělce z římské Urban Dance Academy – instituce podporující mládež ze znevýhodněného prostředí. Jejich přítomnost po boku profesionálních umělců otevírá prostor pro sociální začlenění a sdílené autorství v rámci tvůrčího procesu.
Jednou z klíčových inspirací je Pianto del Tevere (1901), báseň, jež staví do kontrastu organické proudění řeky a strnulost městských struktur – choreograficky zrcadlené v napětí tanečníků mezi plynulostí a formou. Skladatel Tomáš Reindl přispívá živou zvukovou kulisou evokující liturgické a rezonanční prvky, podtrhující majestátnost Sala Paolina a posilující dialog představení mezi minulostí a přítomností, strukturou a transformací.

DANCING HISTOR(Y)IES: FESTIVAL 2025 / Lipnice nad Sázavou, Česká republika
"Cesta"
Choreography: Veronika Tököly
Performed by: Helena Arenbergerová, Simona Machovičová, Andrej Štepita
Music LIVE: Michal Mihok, Petr Kalous
Facilitators: Petra Hašková
Production: Zuzana Borová
Management: Marta Lajnerová
PR manager: Aneta Jochimová
Ilutrační foto: Vojtěch Brtnický
Site specific performance v Lipnici nad Sázavou propojuje současný tanec, živou akustickou hudbu a přírodní prostředí historického lomu, kde se nachází plastika Ucho od Radomíra Dvořáka. Choreografie pro dvě tanečnice, jednoho tanečníka a dva hudebníky se odvíjí jako cesta transformace – fyzické, osobní a symbolické. Jádrem díla je improvizace, jež otevírá prostor pro citlivost, vzájemnou důvěru a přímou interakci s místem, hudbou a publikem. Jak píše Eva Karczag, improvizace nás vybízí k tomu, abychom „důvěřovali sami sobě a prostřednictvím sebedůvěry důvěřovali druhým“ – důvěra se zde jeví jako hodnota, která hluboce rezonuje s výzkumem a vizí uměleckého týmu.
Volba akustických nástrojů, přirozené denní světlo a stínohra lomu odráží ekologický étos, minimalizuje technické nároky a zároveň umocňuje jedinečnou atmosféru místa. Prostřednictvím mezioborového dialogu a představení založeného na přítomnosti zve projekt diváky do sdíleného prostoru reflexe a rezonance, čímž rozšiřuje dosah současného i místního uměleckého vyjádření.

DANCING HISTOR(Y)IES: FESTIVAL 2025 / Nora, Sardinie, Itálie
"As a Cloud Above the Sea"
Choreography: Simona Machovičová
Music: Never Sol Sára Vondrášková
Performed by: Michaela Králiková, Florian Garcia, Eduard Adam Orszulik
Live Music: Never Sol Sára Vondrášková
Production: Marta Lajnerová
PR manager: Aneta Jochimová
Ilustrační foto: Vojtěch Brtnický
Choreografie As a Cloud Above the Sea prezentovaná v archeologické lokalitě Nora, která se nachází v chráněné oblasti laguny Nora, propojuje současný tanec s bohatou historií regionu a jeho jedinečným ekosystémem. Představení je vytvořeno speciálně pro toto unikátní místo, prezentuje tři tanečníky a živou hudbu, která mísí elektronické prvky s přírodními zvuky laguny. Dílo inscenované na jevišti používaném také pro místní jazzový festival aktivně zohledňuje místní kontext a odráží křehkou rovnováhu mezi lidskou přítomností a přírodním uchováváním.
Choreografie čerpá inspiraci z okolní krajiny i sardinských kulturních tradic a uměleckých odkazů. Dílo, které odráží dílo a odkaz Grazie Deleddy, zkoumá život u moře a v něm – nejen v jeho kráse a vitalitě, ale také v jeho zranitelnosti. Slova Deleddy: „Člověk se musí snažit žít nad svým životem, jako mrak nad mořem,“ určují tón díla, které vzývá k zamyšlení nad pamětí a hlubokým propojením mezi lidmi a místem. Choreografie pohybem a hudbou zdůrazňuje nejen krásu laguny, ale také její křehkost a nutnost její ochrany.

DANCING HISTOR(Y)IES: FESTIVAL 2025 / (Volos 2024) / Prague & Ascoli Piceno 2025
"Smoke and Mirrors"
Choreography: Václav Kuneš
Performed by: Francesca „Amy“ Amante
Live music: Filip Zubák – original score
Set design concept: Václav Kuneš, Vladimíra Klumparová
Set design: Hynek Dřízhal
Costume design: Olo Křížová
Dramaturgy: Lucie Němečková
Light design: t.b.c
Production: Marta Lajnerová
PR manager: Aneta Jochimová
Photo credit: Vojtěch Brtnický
Sólové představení Smoke and Mirrors italské tanečnice Francesky „Amy“ Amante se pohybuje na hraně pohybu a hudby. Sklo a kouř. Dílo propojuje živý tanec s flamencovým koncertem kytaristy Filipa Zubáka a skleněnými objekty výtvarnice Vladimíry Klumparové, záměrně ponechanými v nedokončeném stavu. Samotné představení je utvářeno prostřednictvím probíhajícího procesu tvorby. Spíše než aby bylo vázáno na konkrétní památkové místo, je zakořeněno ve dvou komunitách - v Praze v České republice a v italském Ascoli Piceno - s nimiž umělkyně sdílí svůj tvůrčí proces během workshopů a rezidenčního pobytu. Výsledná choreografie odráží příběhy získané během těchto setkání, které rezonují v pohybu, hudbě a atmosféře večera.
Představení je inspirováno starou iluzionistickou technikou „kouře a zrcadel“ - trikem používaným v 18. století k vyvolávání fantastických vizí na jevišti pomocí zrcadel a kouře. Iluze se v představení stává metaforou současnosti: jaké příběhy si vybíráme, když se snažíme ukázat světu sami sebe? Co skrýváme a co chceme zviditelnit? Stejně jako flamenco balancuje mezi přísnou strukturou a momenty improvizace, i toto představení se pohybuje v napětí mezi osobní svobodou a společenskými rámci. Téma vnitřního a vnějšího pohybu - v prostoru, mezi lidmi, v rámci kulturní paměti - se stává prostředkem sdílení, rezonance a komunitního dialogu.

CHOREOGRAFIE DANCING HISTOR(Y)IES 2024
DANCING HISTOR(Y)IES: FESTIVAL 2024 / Volos, Řecko
"ECHOES OF PELION"
Choreografie: Sylva Šafková
Hrají: Michaela Kadlčíková, Simona Machovičová, Florian García
Hudba: Jlin, Tomáš Reindl
Sylva Šafková
Světelný design: Martin Špetlík
Premiéra: 7. 9. 2024, Archeologické muzeum Athanasakio, Volos, Řecko

DANCING HISTOR(Y)IES: FESTIVAL 2024 / Viminacium (Serbia)
"IMPERMENANCE"
Choreografie: Sylva Šafková
Účinkují: 420PEOPLE: Eliška Jirsová, Michaela Kadlčíková, Tomáš Pražák, Filip Staněk, Michal Toman + Plesní klub Bolero
Hudební doprovod: Mgr: Ravel: Carl Craig a Moritz von Oswald, Bolero, Maurice Ravel
Kostýmy a scénografie: Sylva Šafková
Světelný design: Mgr: Martin Špetlík
Premiéra: 24. června 2024
Představení vzniklo v rámci projektu Roztančené histor(i)e, propojení komunit a dědictví tancem: id projektu: 101099222 a za podpory Ministerstva kultury ČR a ve spolupráci se Studiem Maiselovka Praha.
Místo konání: Amfiteátr, Viminacium, Srbsko

DANCING HISTOR(Y)IES: FESTIVAL 2024 / Merida (Spain)
"ICARUS"
Choreografie: Václav Kuneš & tanečníci
Účinkují: 420PEOPLE: Eliška Jirsová, Veronika Tököly, Filip Staněk, Michal Toman + skupina místních účinkujících.
Hudební doprovod: Mgr: DJ Exhausted Modern
Kostýmy: Mgr: Olo Křížová
Scénografie a světelný design: Mgr: Václav Kuneš
Délka trvání: cca 50min
Místo konání: Dianin chrám, Mérida, Španělsko
Premiéra: červenec 2024

Projekt financovaný v rámci programu „Creative Europe/Kreativní Evropa“ (identifikační číslo projektu: 101099222) se zaměřuje na popularizaci archeologických památek prostřednictvím scénického umění a tance a klade si za cíl identifikovat invenční, účinný a opakovatelný model pro zviditelnění kulturních památek, který by aktivně zapojil místní komunity do umělecké tvorby a vědomého využívání kulturního dědictví a zároveň podpořil mezinárodní komunikaci mezi evropskými umělci. Cílem je propojit hmotné kulturní dědictví zapojených míst, v nichž se nachází prvky nehmotného kulturního dědictví místních komunit a jejich příběhy, které jsou vzájemně propojeny prostřednictvím taneční kreativity.
Projekt je financován Evropskou unií. Identifikační číslo projektu: 101099222.Soubor 420PEOPLE je v projektu podpořen Ministerstvem kultury ČR.
