• Máj

Fenomén Karel Hynek Mácha opět na jevišti Nové scény Národního divadla. Básníkova nejznámějšího díla se tentokrát ujal David Prachař jako režisér a Václav Kuneš se souborem 420PEOPLE jako choreograf večera. V netradičním zpracování stěžejního díla tuzemského romantismu se objeví také Jan Kačer z Činohry ND.

Jak moc známe Máj? Všichni jsme jistě schopni rozpomenout si na první verše, zvolat „Hynku, Viléme, Jarmilo!“ Ale dál? Dokážeme si uvědomit obsah, detaily, zachytit jeho náladu a přesahy, které toto nadčasové dílo připouští? Režisér David Prachař a choreograf Václav Kuneš již před lety představili Máchův Máj jako nadčasový tanečně-činoherní koncept s cílem, aby se v jejich adaptaci propojilo co nejvíce uměleckých médií. Máj je tančen, hrán, zpíván, rapován i recitován. „Text jsme respektovali v celém jeho znění, i když jsme se nebránili práci s ním a našemu vlastnímu pojetí a výkladu,“ říká David Prachař. „Rytmus básně je velmi taneční a rituální...“ vysvětluje Václav Kuneš, proč v Máji nachází inspiraci pro současný tanec. Můžete se tedy těšit na plnohodnotné setkání s krásou Máchových veršů, interpretaci činoherní i taneční a jedinečný živý hudební doprovod bubeníka Pavla Fajta a Ondřeje Sifona Anděry, frontmana kapely WWW.

Obsazení

Námět:
K. H. Mácha: Máj

Režie a choreografie:
David Prachař a Václav Kuneš

Hudba:
Pavel Fajt, Ondřej Anděra

Scéna:
Richard Maška

Světla:
Jan Mlčoch

Obsazení:
Zuzana Herényiová, Nataša Novotná, Filip Staněk,
Michal Toman, David Prachař, Jan Kačer & Pavel Fajt, Ondřej Anděra

Inscenace:
vznikla v koprodukci 420PEOPLE, Nové scény ND a Činohry ND.

Premiéra: 19. března 2012
Foto: Pavel Hejný

Termíny

7. 9. 2023 / 19:00
8. 9. 2023 / 19:00
26. 11. 2023 / 19:00

Vstupenky

Ke stažení

Technické specifikace

Recenze

„Jen skutečně výjimečné inscenace si zaslouží stoprocentní hodnocení. Máj mezi ně patří. Dokonalé spojení romantické balady a moderního tance zajišťuje strhující zážitek. Jarmila vrhající se do hlubin jezera = Nataša Novotná rozervaná, Vilém čekající na popravu = Václav Kuneš trýzněný, bláznivá intermezza v podání všech tanečníků a nakonec zklidnění v podobě posledního vypravěčova zpěvu a skvělé recitace Jana Kačera.“
 

Veronika Steffanová, i-divadlo.cz

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat informace o novinkách na svůj e-mail, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (39.5 + 35.9) *

Nahoru