• Máj

Fenomén Karel Hynek Mácha opět na jevišti Nové scény Národního divadla. Básníkova nejznámějšího díla se tentokrát ujal David Prachař jako režisér a Václav Kuneš se souborem 420PEOPLE jako choreograf večera. V netradičním zpracování stěžejního díla tuzemského romantismu se objeví také Jan Kačer z Činohry ND.

Autoři David Prachař a Václav Kuneš představí Máchův Máj jako tanečně činoherní koncept, který bude v dosavadní tvorbě souboru 420PEOPLE, etablovaného doposud v žánru současného tance, výjimečný. Oba tvůrci budou v představení účinkovat a po sobě i ostatních chtějí, aby se v Máchově adaptaci setkalo a prolnulo co nejvíce uměleckých řemesel. Máj bude tančen, hrán, zpíván a recitován. Diváci se tak mohou těšit na známé tváře v netradičních uměleckých rolích.

Jak moc známe Máj? Všichni jsme jistě schopni rozpomenout si na první verše, zvolat Hynku, Viléme, Jarmilo! Ale dál? Dokážeme si uvědomit obsah, detaily, zachytit jeho náladu a uvědomit si přesahy, které toto nadčasové dílo připouští? Inscenátoři k jeho odkazu chtějí přistupovat zodpovědně:  „S  Davidem Prachařem již více než tři roky mluvíme o tom, že by stálo za to udělat společný projekt. David má rád tanec a pohyb, já hledám další obohacující prostředky k současnému tanečnímu představení,“ komentuje Václav Kuneš vznik inscenace Máj.

„Text budeme respektovat v celém jeho znění, i když se nebudeme bránit práce s ním a našemu vlastnímu  pojetí a výkladu,“ doplňuje David Prachař. Můžeme se tedy těšit na plnohodnotné setkání s krásou Máchových veršů, interpretaci činoherní i taneční, zpěv a hudební doprovod živě z jeviště (bubeník Pavel Fajt a frontman kapely W.W.W. Ondřej Anděra). Prioritou však samozřejmě zůstává současný přístup a dynamické moderní divadlo – i když: „Oba jsme vlastně takoví romantikové, ač si to třeba nechceme moc připouštět“, usmívá se Václav Kuneš.

V Máchově básni nalezli oba tvůrci námět, který vyhovoval jejich inscenačním pohledům: jak tomu činohernímu, tak tanečnímu. V rámci Národního divadla fungují všechny složky, nyní vzniká příležitost je promíchat, navíc Nová scéna, kde bude představení uváděno, je prostor experimentální: je to ideální místo pro taková setkání. Dost prozradí i obsazení „hlavních rolí“ Máje tanečníky (členové 420PEOPLE), herci (členové Činohry ND) a dvěma hudebníky. „Rytmus básně je velmi taneční,“ vysvětluje Václav Kuneš, proč v Máji nachází inspiraci, tancem určitě nebudeme vyjadřovat děj, spíše zachycovat atmosféru a náladu díla.

Obsazení

Námět:
K. H. Mácha: Máj

Režie a choreografie:
David Prachař a Václav Kuneš

Hudba:
Pavel Fajt, Ondřej Anděra

Scéna:
Richard Maška

Světla:
Jan Mlčoch

Obsazení:
Zuzana Herényiová, Nataša Novotná, Václav Kuneš,
Milan Odstrčil, David Prachař, Jan Kačer & Pavel Fajt, Ondřej Anděra

Inscenace:
vznikla v koprodukci 420PEOPLE, Nové scény ND a Činohry ND.

Premiéra: 19. března 2012
Foto: Pavel Hejný

Termíny

Nyní nehrajeme.
 

Ke stažení

Technické specifikace

Recenze

„Jen skutečně výjimečné inscenace si zaslouží stoprocentní hodnocení. Máj mezi ně patří. Dokonalé spojení romantické balady a moderního tance zajišťuje strhující zážitek. Jarmila vrhající se do hlubin jezera = Nataša Novotná rozervaná, Vilém čekající na popravu = Václav Kuneš trýzněný, bláznivá intermezza v podání všech tanečníků a nakonec zklidnění v podobě posledního vypravěčova zpěvu a skvělé recitace Jana Kačera.“
 

Veronika Steffanová, i-divadlo.cz

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat informace o novinkách na svůj e-mail, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (44.3 + 12.6) *

Nahoru