• Máj

Fenomén Karel Hynek Mácha opět na jevišti Nové scény Národního divadla. Básníkova nejznámějšího díla se tentokrát ujal David Prachař jako režisér a Václav Kuneš se souborem 420PEOPLE jako choreograf večera. V netradičním zpracování stěžejního díla tuzemského romantismu se objeví také Jan Kačer z Činohry ND.

Jak moc známe Máj? Všichni jsme jistě schopni rozpomenout si na první verše, zvolat „Hynku, Viléme, Jarmilo!“ Ale dál? Dokážeme si uvědomit obsah, detaily, zachytit jeho náladu a přesahy, které toto nadčasové dílo připouští? Režisér David Prachař a choreograf Václav Kuneš již před lety představili Máchův Máj jako nadčasový tanečně-činoherní koncept s cílem, aby se v jejich adaptaci propojilo co nejvíce uměleckých médií. Máj je tančen, hrán, zpíván, rapován i recitován. „Text jsme respektovali v celém jeho znění, i když jsme se nebránili práci s ním a našemu vlastnímu pojetí a výkladu,“ říká David Prachař. „Rytmus básně je velmi taneční a rituální...“ vysvětluje Václav Kuneš, proč v Máji nachází inspiraci pro současný tanec. Můžete se tedy těšit na plnohodnotné setkání s krásou Máchových veršů, interpretaci činoherní i taneční a jedinečný živý hudební doprovod bubeníka Pavla Fajta a Ondřeje Sifona Anděry, frontmana kapely WWW.

Obsazení

Námět: K. H. Mácha: Máj
Režie a choreografie: David Prachař a Václav Kuneš
Hudba: Pavel Fajt, Ondřej Anděra (WWW)
Scéna: Richard Maška
Světla: Jan Mlčoch
Obsazení: Zuzana Herényiová, Nataša Novotná, Filip Staněk,
Michal Toman, David Prachař, Jan Kačer & Pavel Fajt, Ondřej Anděra
Inscenace: vznikla v koprodukci 420PEOPLE
a Nové scény ND a Činohry ND.

Premiéra: 19. března 2012
Foto: Pavel Hejný

Termíny 2024

25. 1. 2024 / 19:00
6. 3. 2024 / 19:00
14. 4. 2024 / 19:00

Vstupenky

Ke stažení

Technické specifikace

Recenze

„Jen skutečně výjimečné inscenace si zaslouží stoprocentní hodnocení. Máj mezi ně patří. Dokonalé spojení romantické balady a moderního tance zajišťuje strhující zážitek. Jarmila vrhající se do hlubin jezera = Nataša Novotná rozervaná, Vilém čekající na popravu = Václav Kuneš trýzněný, bláznivá intermezza v podání všech tanečníků a nakonec zklidnění v podobě posledního vypravěčova zpěvu a skvělé recitace Jana Kačera.“
 

Veronika Steffanová, i-divadlo.cz

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat informace o novinkách na svůj e-mail, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (8.9 + 29.7) *

Nahoru